Objednat online
Objednat online
Plicní ambulance
Objednat se online

Spirometrie

Spirometrie patří mezi základní plicní vyšetřovací metody, při kterém lékař zjišťuje funkci pacientových plic, případně hodnotí míru poruchy ventilační funkce plic.

Indikací k vyšetření jsou respirační potíže, pocit dušnosti, dlouhodobější kašel, bolesti na hrudi. Vyšetření se provádí opakovaně pro sledování účinnosti léčby. Vyšetření má také význam při posouzení efektu plicní rehabilitace. Spirometrie slouží k odhadu prognózy plicních onemocnění.

Samotná metoda spočívá v měření plicní ventilace, spirometr zaznamenává objem vdechnutého a vydechnutého vzduchu, výdechovou rychlost a další parametry. Dýchání se zaznamenává jako graf, jehož tvar a hodnoty nám pomáhají odhalit příčiny respiračních obtíží a zjistit aktuální stav plící pacienta. Výsledky spirometrie jsou důležité pro stanovení správné diagnózy a stanovení způsobu léčby.

Před vyšetřením je pacient v klidu (alespoň 15 min), bez expozice cigaretovému kouři, chladu, agresivním pachům či vůním (1 hod). Neměl by být po náročném jídle nebo v  těsném oblečení. Vlastní spirometrie se provádí vsedě.

homearrow-right